Refleksole, mimo że jeszcze kilka lat temu kojarzone raczej wyłącznie z budynkami publicznymi takimi jak hotele czy restauracje, coraz częściej znajdują zastosowanie także w domach prywatnych, stanowiąc nowoczesną i estetyczną ochronę przed światłem.
Refleksole dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu oraz licznym, zróżnicowanym modelom mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ich najważniejszą zaletą jest skuteczna ochrona przed nadmiernym słońcem, przy jednoczesnym zachowaniu widoczności a zarazem dyskrecji. Jak to możliwe? Tkanina, z której wykonane są refleksole, działa podobnie jak lustro weneckie – pozwala widzieć to, co dzieje się na zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu prywatności osób przebywających wewnątrz.
Zalety refleksoli
Refleksole to ciekawe rozwiązanie estetyczne zarówno dla domów, jak i budynków publicznych posiadające liczne zastosowania praktyczne.
Kontrola światła
Dzięki wykonaniu ze specjalnej tkaniny refleksole absorbują światło, rozpraszając jednocześnie i wpuszczając jego część do wewnątrz, a także odbijają promienie UV.
Tkanina refleksoli tworzy drobną siatkę, która osłania przed światłem, nie powodując jednocześnie zbyt dużego zaciemnienia wewnątrz budynku. Pozwalają także na swobodny dopływ powietrza z otwartego okna.
Kontrola temperatury
Refleksole to nie tylko osłona przed nadmiernym światłem, ale także sposób na naturalne schłodzenia wnętrza. Pomagają one w kontrolowaniu oraz utrzymaniu stałej, pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu pozwalają także na ograniczenie używania klimatyzacji, a co za tym idzie, także redukcję kosztów eksploatacji budynku.
Mocne tkaniny oraz system prowadnic sprawiają, że refleksole są odporne na wiatr o prędkości nawet do 100 km/h. Tę cechę wykorzystuje się głównie w półotwartych przestrzeniach restauracyjnych i ogródkach piwnych, ale coraz częściej doceniana jest także w domach jednorodzinnych, przez co montowane są na gankach czy tarasach.
Refleksole wewnętrzne
Refleksole wewnętrzne mogą być montowane w domach jednorodzinnych, jak również hotelach, restauracjach, biurowcach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Montuje się je do ściany, sufitu lub we wnęce okiennej. Refleksole wewnętrzne stanowią nie tylko praktyczną osłonę przed światłem, ale także estetyczny element całego wnętrza.
Refleksole zewnętrzne
Refleksole te przeznaczone są do montażu zewnętrznego, wyposażone są w prowadnice listwowe lub prowadzące linki, wykonane ze stali nierdzewnej. Refleksole zewnętrzne występują w wersji do montażu wnękowego, podtynkowego bądź fasadowego. Dzięki możliwości zdalnego sterowania nimi od środka są niezwykle praktyczne i proste w użyciu.
Rodzaje refleksoli
Refleksole kasetowe
Refleksole kasetowe wyposażone są w wysokiej jakości kasetę, mającą za zadanie chronić zwiniętą tkaninę. Mogą one występować w wersji wewnętrznej lub zewnętrznej, zazwyczaj w mniejszych rozmiarach. Refleksole kasetowe są nie tylko praktyczne, ale także zapewniają większą estetykę dzięki ochronie tkaniny.
Refleksole bezkasetowe
Refleksole bezkasetowe stosowane są zazwyczaj w budynkach użytku publicznego. Wygodnie regulowane, funkcjonalne, o lekkiej konstrukcji. Montowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zazwyczaj, z racji umiejscowienia w budynkach publicznych, wykonywane w dużych rozmiarach.
Tkaniny refleksolowe
Tkaniny wykorzystywane w refleksolach to produkty najwyższej jakości. Gwarantują skuteczną ochronę przed światłem, a także kontrolę temperatury wewnątrz budynku przy jednoczesnym zachowaniu widoczności na zewnątrz.
Tkaniny refleksolowe wykonywane są najczęściej z włókien poliestrowych i szklanych, dzięki czemu charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz odpornością nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej tkanin i możliwości wyboru gęstości ich splotu, z łatwością można dopasować je do ogólnego wystroju swojego wnętrza lub kolorystyki zewnętrznej budynku.