Systemy osłonowe a ich powierzchnia
Podczas wyboru systemów osłonowych do naszych mieszkań często zapominamy o tym, aby zwrócić uwagę na to, jak wiele miejsca zajmuje taki system po złożeniu. Dlaczego jest to takie ważne? Może się okazać, że nawet odsłonięte okno może nie wpuszczać do pomieszczenia tyle światła, ile wpadałoby do niego po demontażu naszej osłony. Jak zatem wybrać odpowiedni produkt kierując się tym kryterium?
Żaluzja plisowana
Ciekawym rozwiązaniem w momencie, gdy bardzo zależy nam na uzyskaniu jak najmniejszej, zajmowanej powierzchni okna po złożeniu naszego systemu jest żaluzja plisowana. Możemy ją ułożyć w dowolnym miejscu naszego okna, nie posiada odstającej kasety, a także jest bardzo łatwa w demontażu. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że zajmuje ona naprawdę bardzo mało miejsca po złożeniu.
Roleta
W przypadku rolet, kwestia czy kaseta i sam materiał będzie nachodzić na szybę jest zależna od typu użytego materiału oraz od sposobu montażu. Modele montowane w świetle szyby charakteryzują się tym, że kaseta nachodzi ok. 6 cm na szybę. Ma to swoje zalety pod względem funkcjonalności a przy tym nie jest to na tyle duża wartość, aby kaseta nadmiernie zasłaniała okno. W przypadku np. rolety przestrzennej ten problem znika, ponieważ stosowany jest wtedy montaż do ramy okiennej. Świetnym rozwiązaniem są także rolety montowane do sufitu lub ściany – dzięki niemu nie ingerujemy w żadną część okna.
Przy zastosowaniu w rolecie materiału dzień/noc należy mieć na uwadze, że na naszą roletę składają się dwie warstwy tkaniny co może spowodować, że z powodu jej nadmiaru nie będzie w stanie się ona zwinąć w całości. Nie należy się jednak tym przesadnie martwić, ponieważ w przypadku standardowego okna balkonowego materiał ten w większości przypadków bez problemu zmieści się w kasecie.
Zasłona rzymska
Ogromną zaletą zasłony rzymskiej jest to, że można w bardzo prosty sposób zdemontować materiał, ponieważ jest on przymocowany na rzepy. Jeżeli natomiast interesuje nas wysokość pakietu po jej podniesieniu to warto zapoznać się z tabelką.
Wysokość zasłony
(mm) Wysokość pakietu po
podniesieniu (mm)
do 1000 ok. 220
do 1500 ok. 230
do 2000 ok. 240
do 2500 ok. 250
do 3000 ok. 260
Źródło: katalog osłon wewnętrznych Anwis 2019
Żaluzje aluminiowe
Żaluzje te są montowane w świetle szyby. To ile miejsca łącznie zajmuje pakiet po złożeniu zależy od tego jakie wymiary ma rynna górna. Jest to 25 mm na każdy 1 m długości naszego systemu i 30 lub 35 mm w zależności od rozmiaru rynny górnej.
Żaluzje drewniane/bambusowe
Ten system zabiera nam sporo okna po zwinięciu. Dzieje się tak, ponieważ żaluzje te są wykonane z grubszego materiału (drewno lub bambus) niż powyższa żaluzja aluminiowa. W tym przypadku pakiet listew drewnianych po podniesieniu żaluzji, zajmuje ok. 160 mm na każdy 1 m długości rozwiniętego systemu oraz dodatkowe 35 mm, na które składa się rynna górna i listwa dolna.
Warto zatem zwrócić uwagę na kwestię zajmowanej powierzchni i zapytać o to konsultanta w salonie sprzedaży. Może się okazać, że zbyt obszerny pakiet po zwinięciu naszego systemu może nam przeszkadzać, bądź zwyczajnie nie będzie nam się to podobać.